ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

27.9.08

How to put ITIL processes into action

Dobrý den přátelé!
Po dovolených, po prázdninách a houžel i po nemoci, se opět vracím k monitorování zajímavých zdrojů na webu, v knihách, na konferencích a seminářích a v časopisech. A začínám hned zajímavou perličkou:
Pod názvem ITIL Now - A Stepped Approach 
je nabízen webcast orientovaný na problematiku: How to put ITIL processes into action, improve IT services and lower TCO. Webcast je  ON-DEMAND, t. zn., že si ho můžete z níže uvedené adresy spustit kdykoliv.
Abstrakt:
While the ITIL framework (Information Technology Infrastructure Library) is intended to help IT support the business and improve efficiency, it has increased the pressure to get organized and show results. Many ITIL-based projects fail to deliver because the scope is too large, particularly when they attempt to address the CMDB. 
Listen to this Webcast to learn about an integrated IT Service Management for key processes like configuration, incident, problem, change and service level management. 
Wizard-based templates and secure, web-based administration make it easy for IT organizations to populate their CMDB and automate their processes quickly and efficiently. Learn how to put ITIL processes into action, improve the reputation of IT services and lower your total cost of ownership. 
Webcast je sponzorovaný firmou "Numara Software"
a  najdete  ho na TÉTO adrese.