ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

20.3.07

ITSM - Quickly sense changes

ITSM - Quickly sense changes in your IT requirements and dynamically respond.
Tak je nazván článek, který pojednává o možnostech zvýšení efektivnosti v oblasti Service Delivery. IBM v něm prezentuje svůj moderní přítup. Myslím, že stojí za to "vydržet" registraci a test si stáhnout k prostudování. Cituji z anotace a z úvodu článku:
"Enable IT to Deliver Services More Efficiently. Download this IBM paper to learn how IBM IT Service Management (ITSM) can help you control costs and manage demands that shift suddenly, without sacrificing service quality or diminishing customer satisfaction Overview: The challenges for leaders of IT organizations remain: control costs and manage demands that can shift suddenly—without sacrificing service quality or diminishing customer satisfaction. IBM IT Service Management (ITSM) can help. It offers a modular approach that businesses of any size can use to efficiently and effectively deliver IT services. This white paper describes the innovative IBM ITSM strategy and how it helps today's companies: Improve IT services delivery Overcome traditional IT silos Integrate their people, processes, information, and technology "
Adresa kde se můžete registrovat a následně stáhnout text je: ZDE-ZDE