ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

4.4.07

Podmínka úspěchu ITIL: získejte podporu lidí

ITIL PROCESS SUCCESS: GET PEOPLE ON YOUR SIDE
2. dubna t.r. opublikoval Brian Johnson na portálu Search CIO článek, pojednávající o významu aktivní podpory implementace ITIL se strany pracovníků a managementu firem nebo institucí. Autor uvádí doporučení, jak tuto podporu získat. Cituji z anotace článku:
"Get people on your side to achieve ITIL resultsExecutive and employee support can be the biggest barriers to ITIL process adoption. In his latest column at
SearchCIO.com, Brian Johnson offers advice on how to secure executive support and appoint ITIL champions to lead your internal campaign.According to him people are generally the biggest barrier to achieving sustained results in an ITIL initiative. People need to buy into your ITIL process efforts. They have to accept the need to change processes. They need to understand the benefits of ITIL to both themselves and the business. And they need to understand what it takes to effectively adopt ITIL. So if you don't address your people issues effectively, implementing ITIL will be like trying to sit on a stool with only two legs -- and your fall may be a hard one".
Článek najdete na adrese:
http://en.itsmportal.net/en/node/14894