ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

13.9.06

Kvalitativní standardy v IS/ICT

Opakovaně si stěžujeme na to, že podpora našeho snažení v oblasti projektů inovace IT service managementu ( ITSM ) případně i ICT managementu ( ICTM ) se strany vrcholového managementu, resp. business managementu firem a institucí není na takové úrovni, jak bychom si představovali. Proto si velice vážím toho, že časopis Moderní řízení - MŘ, který běžně oslovuje především střední a vyšší management a to většinou s akcentem na netechnické aspekty managementu, otevřel téma standardů IS/ICT ( a metodik ) na svých stránkách. Nějak mi na čas zamrzla dodávka tohoto titulu a tak jsem měl dnes možnost nahlédnout hned do 3 čísel najednou ( 7, 8, 9 ). Byl jsem příjemně překvapen tím, že MŘ uveřejnilo seriál 3 kvalitních pojednání, věnovaných postupně ( cituji názvy článků ):
- IT Governance
- COBIT a IT Management
- Koncept ITIL.
Kromě samotné skutečnosti, že seriál vyšel právě v MŘ, považuji za pozitivní to, že autor zvolil ( snad kromě některých zkratek ) jazyk srozumitelný právě business managementu. To je, jak známo, náš problém, zejména při besedách s vyšším managementem. Takže věřmě tomu, že seriál přispěje k lepšímu vzájemnému porozumění mezi informatiky a manažéry a usnadní tak cestu k dosažení vyšší výkonnosti ICT.
A když už budete mít MŘ v ruce, určitě nahlédněte v sedmém čísle do několika vhodně směrovaných článků věnovaných problematice rizika. Především doporučuji text prof. Jiřího Fotra na téma "Scénáře v analýze rizika investičních projektů". Má nám hodně co říci i do oblasti ICT.