ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

1.7.06

COBIT Focus - newsletter

Objevilo se první vydání newsletteru "COBIT Focus", který je určen specielně pro uživatele COBITu. Má sloužit pro zlepšení informovanosti o vývoji COBITu a zprostředkovat sdílení zkušeností s COBITem. Tým redakce "COBIT Focus" současně vyzývá ke spolupráci. Cituji ze zprávy, kterou jsem obdržel:
"This first edition has been put together with help from several members of the COBIT Steering Committee to kick-start what is expected to be a helpful communication tool. In the future we invite you, a member of the growing user community, to submit articles for publication. For more information on this opportunity, please e-mail the editors at publication@isaca.org. Additionally, please tell us what you think of this first issue. Your responses will help us evaluate the value of the newsletter to COBIT users and identify any necessary changes. Depending on the responses received, a timetable will be determined for the release of further issues. Please help support this initiative by submitting comments and articles to publication@isaca.org."
1. vydání ( červencové ) newsletteru je k dispozici online a obsahuje následující pojednání:
- Goals and Metrics, Core Concepts of COBIT 4.0, by Wim Van Grembergen and Steven de Haes
- COBIT Maturity Assessment and Benchmarking at Swiss Life, by Urs Fischer
- Crafting an IT Governance Architecture, by Nick Robinson
- COBIT in Academia, by Roger Debreceny
- The Value of Learning, by Arjan Woertman
To vše najdete na adrese:
www.isaca.org/cobitnewsletter.