ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

23.1.06

Self-assessment - free online tools

Máte-li půl hodinky čas na to, abyste si nechali zhodnotit jak na tom jste v jednotlivých ITIL procesech ve své organizaci, obraťte se na níže uvedenou adresu. Bude Vám zadáno pro každý Vámi zvolený proces kolem 20-ti otázek. Po jejich zodpovězení Vám bude spočítáno skore a co je zajímavé, obdržíte několik doporučení pro zlepšení situace. Můžete si vybrat mezi dvěma systémy:
- ITIL self-assessmant tool from Fox IT nebo
- MOF self-assessment tool from Microsoft.
První systém je charakterizován takto:
This free Fox IT tool provides a brief introduction to each of the ITIL processes and a baseline of IT service management process maturity. This baseline can be used to help identify areas for improvement and can act as a pre-requisite for a more detailed assessment.
The tools allows users to choose the specific ITIL processes they wish to assess. After a short series of questions, a score and basic recommendations are produced for each process. An assessment of all processes requires about 20 minutes.
Druhý systém takto: This free online tool is located at Microsoft.com and provides a brief introduction to each of the MOF service management functions (SMFs) and a baseline of IT service management process maturity. This baseline can be used to help identify areas for improvement and can act as a pre-requisite for a more detailed assessment.
The tool allows users to choose the specific MOF SMFs they wish to assess. After a short series of questions, a score and basic recommendations are produced for each process. An assessment of all processes requires about 20 minutes.
Adresa:

http://us.foxit.net/resources/self_assessments.asp