ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

22.5.05

ITIL Manager. Kurz s certifikátem.

ITIL se pomalu ale jistě "zabydluje" i u nás v ČR. Studujeme manuály, sledujeme zkušenosti, experimentujeme a tu a tam již úspěšně implementujeme. Slušně se rozvíjí i nabídka školení. V zaměření nabízených kurzů zatím pokulhává aspekt managementu komplexních projektů implementace ITIL. Možná Vás proto zaujme pojetí kurzu "ITIL Manager", jak ho nabízí renomovaná světová firma PinkElephant. Pro ty z Vás, kterým stačí zkrácená informace, uvádím následující ukázku z textu nabídky:
- ještě upozornění - nepřehlédněte uvedené předpoklady pro absolvování kurzu!
"This Workshop Is Ideal ForThose who are responsible for managing, implementing or advising on ITIL processes – either in a project setting or on a day-to-day basis."
"Duration10 weeks. Learn how to apply, manage and analyze ITIL processes in this intensive Pink Elephant program. Case studies, exercises, practical homework assignments and best practice teachings are used to teach the skills needed to attain the highly sought-after Manager’s Certificate In IT Service Management. The instructors draw upon ITIL’s Service Delivery and Service Support books. ITIL knowledge, experience and newly acquired insight are applied to various case studies allowing the participants to develop an understanding of the application of these best practices in a real-world environment.
This program requires a high degree of commitment from both the participants and their respective organizations.
Prerequisites:
Prior to being accepted into the program, each attendee will be assessed against these prerequisites:
- Foundation Certificate In IT Service Management
- Five years direct management experience within IT service management
- Project management experience
- Problem analysis experience
- Excellent communication, presentation, team building, negotiation and conflict resolution skill .
Detailní nabídka je na adrese:
http://www.pinkelephant.com/education/course_description?course_id=ISM_CA&Region=EMEA&course_name=ITIL%20Service%20Manager
aka