ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

10.11.04

The ITIL Experience

The ITIL Experience Has it been worth it?

Tak zní název článku z jara 2004, který je v angličtině volně dostupný ke stažení na webu. Formát PDF, 40 stran. Obsahuje spousty grafů a tabulek. Aniž bych hodnotil oprávněnost či neoprávněnost poskytovaných závěrů, jsem přesvědčen, že tak podrobnou odpověď na otázku " Vyplatí se ITIL?" určitě stojí zato prostudovat.

Na začátku si autor staví sám tyto otázky:

Does ITIL deliver on its claims? Is it worth the effort and investment? As a way of running IT, where in various companies much of the design is already done, the implementation already experienced, the whole being backed up by academe and software production, it is undoubtedly the best we have. But is it really, in the eyes of those who live with it every day, actually good enough? If your company were to adopt ITIL tomorrow, would you be striding towards a bright new dawn of operational and service excellence, or leaning over the ege of a bottomless pit of unjustifiable costs, procedural disruption and shattered expectations? And if the answer is somewhere in between, how do we make the scales balance?

Obsah:

- Summary of main conclusions

- Respondents

- Are they adopters of other standards?

- Why was it rejected?

- Going ITIL

- Who Was Affected?

- Performance

- Costs

- Attitudes to the experience

- Case Studies

Text si stáhnete z adresy:

http://www.itimguild.com/files/TheITILExperience.pdf

Určitě nebudete litovat