ITIL - ITSM - COBIT

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se "IT Service Managementu" - ITSM, jmenovitě "Information Technology Infrastructure Library" - ITILu a COBITu. Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

21.11.04

IT Service Management and IT Governance

"IT Service Management and IT Governance: Review, Comparative Analysis and their Impact on Utility Computing" .

Toto je název velmi zajímavého pojednání, které jsem vytěžil při svém prvním pokusu o využití nové služby katalogu Google.com, označované jako Scholar.Google.

Článek je v angličtině a jeho pojetí dobře vystihuje následující odstavec z úvodu:

"Over the years, IT has become the backbone of businesses to the point where it would be impossible for many to function (let alone succeed) without it. As a result of its increasing role in the enterprise, the ITfunction is changing, morphing from a technology provider into a strategic partner. Concurrent to these changes, the IT infrastructure is moving towards a centralized, highly adaptive utility model. In this paper, we review the different open and industrial frameworks that support IT organizations in this transition and explore their impact on the next generation of IT infrastructure."